Kde se nacházíte: Úvodní strana / Tipy / Přednášky MUDr.Strnadelové Institut celostní medicíny - pokračování
Přednášky MUDr.Strnadelové Institut celostní medicíny - pokračování
11.07.2013
Přednášky MUDr. Vladimíry Strnadelové a Jana Zerzána
z Institutu celostní medicíny Praha jaro 2011
O ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU A PŘÍRODNÍ MEDICÍNĚ
Téma 5. ZDRAVÉ SLADKOSTI
Sladká chuť je pro nás už od dětství důležitá pro spokojenost a pocit štěstí a lásky.
Jednoduché cukry , ale i med se hned dostanou do krve , slinivka vyplaví ihned inzulin a nastane začarovaný kruh, potřebujeme další cukr. Cukr okyseluje organismus a vyplavuje z těla minerály, o něž se ochuzujeme. Cukr živí plísně v organismu a zatěžuje nadměrně játra.
Z těchto důvodů je dobré zvyknout si na složité cukry, které najdeme v obilovinách a zelenině. Tyto složité cukry se uvolňují do krevního oběhu plynule. Naučit se dělat zdravé sladkosti je důležité, neboť SLADKÁ CHUŤ = LÁSKA©.
Číňanům opravdu stačí sladká chuť zeleniny, protože nejedí slané a pečivo. My nejsme vibračně naladěni jako oni. Proto potřebujeme sladkou chuť zkaramelizovaného ovoce.
Pozor na syrové banány – v nich je navázán cukr na vlákninu a ta doslova „zaveze“cukr ke kvasinkám, což nás „pošle“ k masu. Ovoce by mělo být zkaramelizováno – tedy pečený banán, fritovaný ananas v těstíčku apod.
Zvýšenou chuť na sladké máme tehdy, když jíme mnoho soli a hodně pečených pokrmů. Také trpíme plynatostí, máme nedostatek energie a máme velkou spotřebu WC papíru(to není vtip, ale důkaz, že jíme nesprávně). Přetěžujeme tak slinivku a slezinu a máme velkou chuť právě na cukr. Slinivku zatěžuje i nadbytek starostí a zbytečné dumání o všem, také neustálé poďobávání malých soust pořád během dne. Také nejíme v noci, vše se hůř tráví, tělo není připravené na trávení a vzniká obezita.
Dezerty děláme ze zkaramelizovaného ovoce, nahoru trochu syrového. Tradiční francouzská snídaně bageta s džemem, nebo česká rohlík s máslem a marmeládou jsou nestravitelné kombinace. Nekombinujeme obilí s ovocem, proto ani do müsli a do kaší nepřidáváme rozinky nebo jiné sušené ovoce. Můžeme osladit sladem (sladěnka, slad v prodejnách ZV).
Děláme vývary ze sladkých zelenin a vaříme je pomalu. Popíjíme vývar, nebo zavaříme zeleninu, můžeme i rozmixovat.
Sladkosti si nedáme hned po jídle, stejně jako nepijeme zároveň s jídly. Se sladkým počkáme asi hodinku, nebo si dáme sladkou svačinku. Taky nejíme v noci, je to velký atak na tělo, které odpočívá a není připraveno na trávení.
Dezerty v zimě: pečené
Pečená jablka v celku s vydlábnutým prostředkem, naplněná rozmixovanými rozinkami, mletými ořechy s pastou miso. Na talíři polejeme čokoládou.
Dezerty z obilovin- tenký obilný korpus např.vařené jáhly, pohanka zahustit pohankovou moukou, rukama uhladit na plechu a zapéct při 160 C. Nahoru trochu dušených jablek a posýpku z ořechů, sladu a zapéct..nahoru nakonec agar.
Nebo pusinky z bílé rýže, na to ovoce.
Mák občas, opereme ho, scedíme, vysušíme na pánvi, až pak pomeleme, jinak se vaří špatně. Povaříme s rozinkami, strouhanou mrkví, jáhlami aj.
Bublanina – těsto ze špaldové mouky, vařeného obilí a Mišutka (kukuřičná instanční kaše) nebo rýže vařené rozvrstvit na plech a na to ovoce.
Rýže s jáhly – palačinky, noky, placky. 1hrnek rýže, 1hrnek jáhel uvařit a do toho horký olej. Udělá se těsto. Nebo pohanková mouka s tukem.
Dobrý krém do dortu – rozmixované uvařené fazole a slad.
V létě nepečené, krémovité. Amasaké – dělá se z naklíčeného obilí. Např.ječmen necháme naklíčit, pak uvaříme a usušíme v troubě nebo sušičce (40⁰C). Toto zamícháme do teplé rýže, jáhel, obilí, zamícháme a necháme stát 6hodin. Pak převaříme, aby kvasný proces nepokračoval. Po převaření rozmixovat s mandlemi, oříšky, nalít na chléb a zapéct.
Nebo na uvařenou rýži rozprostřenou na pečicím papíře dáme mák, jablka – těch jen trochu-kombinace obilovina a ovoce. Osladíme sladem.
Poháry – oprané rozinky povařit ve vodě 5min, zahustit škrobem, na to maliny, borůvky. Lze přidat burisony.
Karobová čokoláda – 2-3PL karobu, 1 PL CARA, sojové mléko a horká voda, zahustit škrobem rozmíchaným ve studené vodě. Můžeme nalít na pohár nebo omočit v tom kousky jablíček (jablka v čokoládovém županu). Do čokolády použijeme palmový tuk, místo škrobu agar agar-to je zásaditá mořská řasa, výborné na klouby.
Podusíme jablíčka s mandlemi nakonec přidáme pár kapek citronu. Můžeme dát do pohárů a na to nalít agar nebo přelít agarem ve formičkách.
Občas rozmixujeme ovoce s malým množstvím jáhel. Kustovnici oplachovat!
Burizonová mozaika – burisony, ořechy, mandle, rozinky promíchat se sladem na oleji a utlačit do formy. Místo burisonů lze dát amarantové perličky, zalít karobovou čokoládou.
Slané „zákusky“ : hrášek povaříme s mrkvičkami, na to vařené vejce, nebo losos, nebo tuňák, kyselý okurek, sojanéza nebo lépe tofunéza. Toto si můžeme připravit na cestu třeba do přesnídávkové skleničky.
Nejkvalitnější ječmenný slad Sladovny Bruntál tel.554712874 lze objednat. Spojit se s někým, pošlou kýbl za 700,-Kč, což vystačí na 2-3 roky.
Nasaďte si tuřín žlutý - sadí se co nejpozději, jinak vyroste do nati. Krásně sladká je i vodnice.
Téma 6. OČISTNÉ PŮSTY
Postní období vyplývá z našeho spojení s přírodou. Na jaře v přírodě stoupá energie, raší zelené a mění se i energie v našem organismu. Vládnou játra – detoxikační orgán má vrchol své činnosti. V zimním období jsme žili pomaleji, naše strava obsahovala víc pečených potravin. Na jaře změníme charakter stravy.
Vynecháme pečení potravin, to blokuje játra a brání očistě. Co nejvíc používáme jarní zeleninu, výhonky, bylinky a léčivé rostliny – kopřivy, pampelišky, sedmikrásky, pažitku, medvědí česnek, salát. Přidáváme je do polévek, pomazánek, omáček. Mají stoupavou energii a jsou zásadotvorné.
Měli bychom provést očistný půst a to tím delší, čím méně toho omezíme. Pro každého je vhodný jiný druh půstu.
Půst bez živočišných výrobků – masa a mléka (včetně výrobků z nich) je vhodný pro ty, kteří jedí denně tyto potraviny.
Ten, kdo jí hodně pečiva (chleba, rohlíky), vynechá je. Úsměvný je všeobecně tradovaný masopustní pokrm – koblihy.
Dobrý půst je vynechat tuk. Dívky, které trpí menstruačními bolestmi si tímto půstem stav napraví.
Také můžeme omezit bílkoviny. Tento půst těžko snášejí lidé hyperaktivní.
Rýžový půst očišťuje tělo. Jíme 3x denně rýži, uvařenou s mořskou řasou, aby nebyla kyselinotvorná. Přidáme trochu soli. Můžeme střídat s rýžovými nudlemi. Tento půst je vhodný držet 3-5 dnů.
Půst je možno držet důsledný jen s tekutinami 1-3 dny. Jednodenní půst držíme v době úplňku, novu nebo 1x týdně.
U všech půstů pijeme hodně tekutin, ale ne balenou vodu – nejmíň problematická je Aquila.
Nejlepší je voda z vlastní studny, lesní studánky nebo z kohoutku. Tu kohoutkovou necháme odstát aspoň 1h, do džbánu přidáme lístečky čerstvé máty, nebo meduňky a 2 kolečka bio citronu – občas k sehnání v Penny.
Pokud nedržíme půst, vodu střídáme s jinými tekutinami (ředěný džus, bylinkový, zelený nebo jaterní čistící čaj, minerálka – málo). Čistá voda odvádí z těla minerály – je mediátor.
V Číně si všichni nosí bandasku s čajem všude a teplá voda na doplnění bandasky je všude.
Voda v PET lahvích bez bublinek se konzervuje dusíkem, aby se netvořily řasy. Nejlepší na doplnění tekutin jsou alkalizující nápoje.
Na toto je ideální čaj BANCHA – stabilizuje vnitřní prostředí a větvičky se zalévají vícekrát.
Nejvíc pijeme dopoledne, méně odpoledne, večer ne.
Při půstech je nám zima, jsou stahující. Využívají se v onkologii, pod odborným dohledem, využití Breussovy šťávy (podrobnosti přesahují rámec těchto poznámek).
Po ukončení půstu je třeba přecházet na běžnou stravu postupně. Pokud držíme např.týden rýžový půst, další týden postupně najíždíme na standard.
Své místo v pročištění organismu má i hydrocolon terapie nebo jogínské pročištění Šamprakšalána, v jarním období i saunování, přidávání jablečného octa, kvašené zeleniny.
Téma 7. LÉČEBNÉ PROSTŘEDKY.
Co mít doma pořád, složení základní lékárničky:
- švestičky umeboši
rostou v Japonsku. Dokáží zharmonizovat naše tělo, zanesené stresem a nekvalitní stravou. Působí jako prevence před nemocemi, posilují imunitu, doplní tělu minerální látky a enzymy. Nemají vedlejší účinky jako chemické léky. Působí zásaditě, likviduje mikroby úplavice, stafylokoky a bakterie tuberkulózy. Obsahují hodně vápníku a v kombinaci s kyselinou citronovou, která zvyšuje absorpci vápníku, působí jako prevence osteoporózy.
Rychle odbourávají přebytek kyselosti v našem těle a působí antioxidačně a podporují detoxikaci těla. Švestičky konzumujeme samostatně, nebo v podobě umeoctu, umepasty či umetablet.
Na 100g plodů Ca Fe P
UME 65mg 130mg 2,7mg
Jablko 3mg 7mg 0,2mg
Jahoda 14mg 17mg 0,5mg
Broskev 3mg 13mg 0,3mg
- škrob KUZU
získává se z kořene vinného keře, rostoucího v Japonsku. Používáme při vaření místo škrobu
bramborového nebo kukuřičného k zahuštění polévek, omáček, pudingů. Kuzu obsahuje
látky, které pomáhají organismu potlačit příznaky nachlazení, uvolňuje napětí ve svalových
nervech a podporuje správnou cirkulaci krve, zažívání a funkci střev. Působí příznivě na krevní
tlak, bolest hlavy, zvonění v uších, oční napětí a nespavost.
- kořen zázvoru nejlépe syrový
je přírodní všelék. Působí antibakteriálně a protizánětlivě při chřipce a rýmě, pomáhá při žaludeční nevolnosti na cestách. Zázvor také zpomaluje některé druhy rakoviny. Zázvorový
čaj nebo letní drink je přirozeným léčebným prostředkem, který si můžeme připravit při potížích,
nebo preventivně.
- kořen lotosu
sušený lze sehnat v ZV, ale nejúčinnější je čerstvý. Jedlé a léčebné jsou všechny části lotosu.
Pomáhá při léčbě nachlazení a kašle, astmatu, při plicních a ledvinových potížích. Lotos reguluje
v těle nebezpečné metabolity, toxické pro mozek, dynamizuje a zvyšuje vitalitu organismu.
- miso pasta
je vyzrálá fermentovaná pasta ze sojových bobů a rýže. Obsahuje živé enzymy, vitamíny (i B12),
minerály a proteiny ve vyváženém složení. Můžeme použít do polévek místo masoxu, dá tmavou
barvu omáčkám, marinádám, asijským kudrnatým nudlím. Miso povzbuzuje životní sílu a pomalé
trávení, podporuje tvorbu buněk a kožní tkáně, rozpouští v krvi cholesterol. Pomáhá snížit krevní
tlak a preventivně proti alergiím a tuberkulóze.
- ředkev daikon
dlouhá, bílá ředkev, její účinky jdou do hloubky organismu. Jiné účinky má ředkev kulatá.
Nastrouhaná pomáhá trávit tučná a smažená jídla, působí antisepticky a celkově posiluje
obranyschopnost organismu, posiluje zrak. Její obsah minerálních látek-draslíku, vápníku, železa
hořčíku, fosforu a vitamínů A, B1, B2 a C je úctyhodný. Stojí za to vypěstovat si ji na vlastní
zahrádce, je nenáročná. Jako každá ředkev je lépe vysévat ji na jaře nebo na podzim, v létě vybíhá
do květu.
- tuřín
bílý je pro králíky, žlutý pro nás. Je to jedna z nejodolnějších zelenin pro studenější klima. Jako
doplněk stravy zvláště v zimě je lahodný. Obsahuje málo energie a žádný tuk, velké množství
vlákniny, pročišťuje krev a je vhodný při dně. Pro vysoký obsah vápníku (hlavně listy) je vhodný
zvláště pro ženy jako špenát nebo v kombinaci s menším množstvím brambor. Výborný je pova-
řený a zapečený v troubě s česnekem a sojovou omáčkou.
- gomasio
je zdravé ochucovadlo ze směsi sezamových, lněných či dýňových semínek a mořské soli v
poměru 18:1 (22:1 pro děti). Semínka propláchnutá studenou vodou (18 ČL) necháme oschnout a
opražíme na suché pánvi pokud nezačnou praskat. Pak přidáme 1 ČL soli a stále mícháme. Pak
80% směsi pomeleme v tříštivém mlýnku na kávu nebo rozdrtíme v hmoždíři a smícháme se
zbytkem směsi. Uchováme až týden a používáme na dosolení pokrmů a salátů. Gomasio neutra-
lizuje překyselení krve, vyživuje nervový systém, zvyšuje imunitu a mírní únavu.
- kapky RESCUE (reskjú) bachovy esence
tyto kapky se vyplatí mít doma v zásobě pro případ úrazu, šoku nebo stresech stavů. Je to zázrak
ze směsi přírodních látek Rock Rose, Impatiens, Klematis, Star of Bethlehem a Cherry Plum. V
případě potřeby 4 kapky této směsi působí jako blok šoku a rozpouštějí psychická traumata. Tyto
kapky nemají ve světě přírodních směsí konkurenci.
- lisovaná řasa Nori
kromě toho, že je surovinou k výrobě sushi je to velmi výživná potravina bohatá na vitamíny A,
B1, B2, B6, B12, C a D. Obsahuje však vyšší množství jódu a proto není vhodná pro osoby s
poruchou funkce štítné žlázy. V lisované formě můžeme použít např. na poraněný kotník, za 5-6 h
bude kotník v pořádku.
OBKLADY
Používají se listy jitrocele, lopuchu, zelí. List nejprve poklepeme paličkou na maso, popř.tím, co je po ruce, aby se rozbily buňky.
Brambory nastrouháme najemno, promícháme s listy, přidáme zázvor (i sušený, nemáme-li čerstvý) a mouku, aby zachytila vodu. Toto těsto dáme na poraněnou část těla – kotník, dutiny, záněty, břicho, při nádorech prso. Suroviny používáme čerstvé, nikoliv například loupané brambory z Makra. Stejně tak nekupujeme zalisované buchty, bábovky s dobou spotřeby několik měsíců, stejně jako hamburgery. Jsou to mrtvé potraviny a ty se nekazí ani v 35⁰C – to jen pro upřesnění pojmu čerstvé.
Brambory v obkladu po určité době úplně zčernají. Obklad necháme ne déle , než 2 hodiny, aby se škodliviny nevracely zpátky do těla.
Toto léčení provází samozřejmě zdravé stravování a např. nádor prsa můžeme vyléčit za 3-4 měsíce.
Kořen zázvoru najemno nastrouháme, šťávu použijeme do jídla, zbytek na obklady. Uvaříme vodu, přidáme strouhaný zázvor, necháme pod pokličkou louhovat 20minut. Pak zázvor vykroutíme v ručníku (kapesníku) a použijeme na obklady. Pokud nevíme, jaké máme onemocnění obklad necháme jen 5 minut jednou denně. Zvýší prokrvení , zlepší funkčnost (artrózy, ztuhlé klouby). Tento obklad nepoužíváme na hlavu, těhotné břicho. Zázvorový obklad uvolní a zakončíme obkladem bramborovým, ten vytáhne škodliviny ven.
Obklad na krk z cibule a anýzu. Cibuli nadrobno podusíme s anýzem a přiložíme na krk mírně vychladlé. Dětem 2-3x denně po půl hodině.
Na žádný obklad nepřikládáme igelit, ten by způsobil zapouzdření a zasunutí problému hlouběji dovnitř. Než přiložíme obklad, natřeme kůži mírně sádlem.
Obklad tvaroh s česnekem. Tvaroh nahřejeme na teplotu těla a vmícháme 2-3 stroužky pomačkaného česneku a natřeme na sádlem namazanou kůži. Přikryjeme plínou.
Na angínu dáváme raději cibuli, na chronické onemocnění tvaroh (např. prostata, koleno).
Obklad na hemeroidy. Nastrouháme mrkev, dáme na vložku a sedneme si na to – 2x denně.
Sprchujeme studenou vodou, dubová kůra. Kdo má tendence k hemeroidům, inkontinenci nebo má snížené libido, ať stahuje konečník 200x za den, tím se prokrví pánev.
Horečky jsou pozitivní reakce organismu, stejně jako rýmy. Je to projev čištění organismu. Pokud dospělý nemá horečky, je problém uložen hlouběji. Mandle souvisí s ledvinami, angína pročišťuje vaječníky, ledviny, prostatu, pohlavní orgány. Horečky nesrážíme, jen ty nad 38⁰C. Horečka je známkou toho, že funguje imunitní systém. Pokud máme při horečce pocit zimy, nedáváme zábal, horečka by se „zarazila“ dovnitř. Popíjíme zázvorový čaj, než začne být teplo. Pokud je nám při horečce teplo, můžeme chladit kotníky, zápěstí, celé tělo. Podáváme kyselé pití- jablečnou, citronovou šťávu nebo jablečný ocet do vody. Vysoká horečka a studené nohy nezvládnou antipyretika, horkost je nahoře, je třeba zahřát nohy (nahřát sůl, pohanku a nohy zabalit). Při horké hlavě je dobré dát na čelo plátek TOFU, zelí nebo plátky okurky, či filet kapra. Vysoká horečka by neměla trvat déle než 3 dny, pak už užijeme raději antipyretika (tendence ke křečím.
Lidé, kteří nemají nikdy horečku trpí rozpadem imunitního systému. Dlouhodobá teplota 37⁰C většinou nevěstí bezproblémový zdravotní stav.
Nenecháme si odstranit vstupní bránu – mandle krční. Zvětšená nosní mandle zpomaluje duševní vývoj Zvýšené teploty u dětí spojené s růstem zubů zvládá Chamomilla 9 2x denně 5 bobulek rozpustit pod jazykem
Téma 8. STRAVA V LÉTĚ, CHOROBY SRDCE A TENKÉHO STŘEVA
Naše tělo ocení, když budeme složení naší potravy řídit ročním obdobím. V létě máme být nejaktivnější, orgány ohně jsou srdce a tenké střevo. Strava by měla být odlehčená, používáme potraviny a způsoby úpravy, které co nejmíň zahřívají.
V létě nepoužíváme pohanku, pochází z Tibetu a je to velmi zahřívací potravina. Používáme kukuřici, jáhly, rýži. Krupky s jáhly – dobré pro děti. Obiloviny vaříme bez přikrytí, ale do měkka.
Tuhé luštěniny vaříme vždy v papiňáku, přidáváme více syrové zeleniny. Víc používáme TOFU, TEMPEH i cizrnu, NATO-tato úprava sóji zvyšuje pružnost cév. Soja ve formě bobů je nestravitelná. Tradiční obilovina pšenice pochází sice ze severní Afriky, ale tam dnes jedí kuskus, bulgur a to jsou formy, kde lepek neškodí.
Zeleniny používáme více naťové a listové. Kulatou a kořenovou méně. Upravujeme kratší dobu, např. mladá mrkev. Používáme jinovější úpravy – blanšírování, napařování, Nischime. Část zeleniny dáme syrové.
V létě používáme méně tuku, míň pečeme, fritujeme. Způsob vaření eintopf (jídlo v jednom hrnci)
Používáme jen v zimě. V létě klademe důraz na dynamiku stravy.
Sójový sýr NATO necháme uschnout na sluníčku a můžeme pomlet do karbanátků, má masovou chuť. Zjangizovat lze sójovou omáčkou ve spreyi.
Naše srdce je sídlem psychiky, našeho já. Kvalitu srdce ukazuje špička nosu. Srdce odpovídá za spánek, bušení, buzení v noci. Starší lidi rozčilují děti, protože je vytrhují z jejich kontinuity.
Naše tenké střevo je velmi důležitý orgán. Vzniká v něm 70-80% naší imunity. Důležitá je kvalita sliznice tenkého střeva, klky TS mají 7xvětší plochu než kůže. Jídlem posíláme do těla informaci, střevo přetváří jídlo na krev, ve střevě je mnoho kvalitních enzymů. Má délku 8m, šelmy tj.masožravci mají střevo dlouhé 1,5m, žijí v průměru 20 let. Býložravci žijí průměrně 100 roků a sem patří i člověk. Toxické látky, které se nezpracují se ukládají v kloubech, zatěžují se jimi játra, dysbioza-bakterie, plísně, výtoky pohlavních orgánů, zanesení dutin.
Důležité je, aby strava odpovídala tomu, co je tělo schopné strávit. Olejnatá semena pomáhají dostat minerály do kostí – sezam, len, arašídy, dýně. Oříšky obsahují tuky a vedou k překyselení.
Psychická složka – dobrá energie srdce, schopnost být akční, zachovávat rytmus. Střídat aktivitu s odpočinkem. Netrápit se tím, co nemůžeme zvládnout. V srdci sídlí radost, pokud je slabší energie srdíčka, jsou lidé rádi středem pozornosti, uvnitř ale cítí osamění – viz někteří známí baviči. Jsou to v podstatě lidé plní úzkosti a smutní. Srdce zatěžuje tuk, cukr srdíčko uvolňuje. Zdraví srdce podporuje vyvážená strava, má rádo hořkou chuť – žitná káva, hloh, gingo biloba. Pokud přetížíme játra, pošlou to do srdce, špatně fungující ledviny.
Srdce jako kámen – člověk nevnímá rezonanci s jinými lidmi, je „studenej čumák“. Bílá špička nosu – nekomunikativní člověk, bojí se kontaktu s lidmi. Harmonické srdce – člověk má přirozenou vlastnost komunikace a přitahuje pozornost. Neprojevuje se bouřlivě.
Naše potrava může být naším lékem, přesuňme naše rodinné centrum do kuchyně a připravujme pokrmy s láskou. Je v ní budoucnost naše i našich dětí.
Zpět na výpis